Blogg
Koffeinfritt kaffe-alternativ från Chikko Not Coffee
Äntligen koffeinfria kaffe-alternativ som smakar gott!
Vårt varumärke Chikko Not Coffee erbjuder tre olika ekologiska och koffeinfria kaffe-alternativ i pulverform gjorda av rostad cikoria, rostade dinkelkorn och rostade lupinfrön.
Chikoria-kaffet och Dinkel-kaffet i pulverform är båda som instant-kaffe, mycket enkla att bara blanda med hett vatten och sedan dricka.
Båda kaffe-alternativen har en sammetslen smak med en subtil bitterhet.
Du kan också brygga dessa pulver som en cappuccino eller en latte.
Både Chikoria-kaffet och Dinkel-kaffet är naturligt koffeinfritt och innehåller inga tillsatser. De är rena alternativ för dig som föredrar att dricka ett koffeinfritt kaffe och som kan njutas när som helst då det inte innehåller koffein.
Chikko Not Coffees ekologiska och koffeinfria kaffe-alternativ tillverkat av lupinbönor smakar likt kaffe och du tillagar lupinkaffet som vanligt kaffe, i kaffebryggare med filter, i mockabryggare eller espressomaskin, det fungerar utmärkt!
Lupin-kaffet är naturligt koffeinfritt och innehåller inga tillsatser.
En rent alternativ för dig som föredrar att dricka ett koffeinfritt kaffe och som kan njutas när som helst då det inte innehåller koffein.
Till produkterna i webshopen!
Lämna ett svar